Antallet af tvangsauktioner er stigende, og en række henvendelser til vort kontor, som også beskæftiger sig med tvangsauktioner over fast ejendom, har vist, at der er behov for i oversigtsform at beskrive, hvorledes et sådant tvangsauktionsforløb typisk er.
Indenfor de seneste par år har jeg noteret mig et stadigt større antal henvendelser fra foreningsbestyrelser/klienter om, hvem der er ansvarlig for vandskader, som opstår som følge af utætheder i badeværelser/toiletrum.
Homann Advokater har bistået et erstatningssøgende ægtepar, som i 2021 oplevede at TDC Net opførte en 42 meter høj mobilmast klods op ad deres hus. Huset ligger i et villakvarter i en mindre by, ud til en lokalbane og en lokal vej.
Mange boligejere / købere oplever stor tvivl om, hvordan man skal agere med og forstå de nye boligskatter og ejendomsvurderinger. Reglerne forekommer komplekse med overgangsordninger, indefrysning, foreløbige og endelige vurderinger. Dertil kommer meldinger om yderligere forsinkelser, idet der senest er meldt ud, at 2026-vurderingerne først forventes på plads i 2028.
Som led i min mangeårige erfaring med varetagelse af dirigenthvervet og som juridisk rådgiver har jeg bl.a. gjort mig følgende tanker, som måske kan være til nytte for de medlemmer, som gerne vil have et forslag vedtaget på en generalforsamling.
Baseret på mange års erfaring med de mange reklamationer, der såvel i udlejningsejendomme som foreningsejendomme kan være vedrørende støj, lugt og ulempe, herunder fra byggesager, har jeg forsøgt at skabe et overblik over de forskellige regelsæt med denne artikel.
Kan en myndighed frit vælge mellem tvangsmæssig overtagelse af kontrol med privat jord eller at acceptere at ejeren i forvejen og fremadrettet frivilligt stiller arealet til rådighed for den anvendelse, som offentligheden ønsker?
Som advokat, der er arbejder med sager, der involverer offentlige myndigheder, oplever man det som en almindelig antagelse hos mange mennesker, at det nærmest er umuligt at vinde en sag mod myndighederne.
Grundlovens § 73 fastslår, at ejendomsretten er ukrænkelig, og at ekspropriation kun kan ske, når almenvellet kræver det, ifølge lov og mod fuldstændig erstatning. Bestemmelsen sikrer, at ejeren, der mister sin ejendom eller rettigheder som følge af ekspropriation, kompenseres for det tab, der påføres ved indgrebet.
Eksklusion anvendes inden for foreningsretten som sanktion i et tilfælde, hvor et medlem har misligholdt sine betalingsforpligtelser over for foreningen, eller har modarbejdet foreningsformålet eller på anden måde har tilsidesat sine forpligtelser over for foreningen/dennes vedtægter
I La Mancha i det centrale Spanien står der stadig 10 ud af de oprindelige 30-40 vindmøller, der i år 1605 inspirerede Miguel de Cervantes til passagen i romanen om Don Quixote, som troede at det var mægtige kæmper, der skulle nedkæmpes. Resultatet var, at hans lanse brækkede mod de roterende sejlvinger.
I sin nylige dom af 23. september 2024 stadfæstede Højesteret Østre Landsrets afgørelse om, at 15 %-reglen ikke fandt anvendelse på investeringsejendomme, der var værdiansat til dagsværdi i årsregnskaber.
En andelsboligforeningsejendomsværdi fastsættes i medfør af andelsboligforeningenslovens § 5 og der er tre beregningsmetoder, nemlig 1) anskaffelsesprisen, 2) den kontante handelsværdi som udlejningsejendom og 3) den seneste ansatte ejendomsværdi med eventuelle reguleringer.
Der er kommet en ny spændende Højesteretsdom af 20. februar 2024 om selvbyg og ulovlige badeværelser i en andelslejlighed. Kan Køber rejse et krav mod Sælger i den anledning og svarer kravet til udbedringsomkostningerne. Ja, siger Højesteretsdommen, og læs mere her.
Mangler kan være af meget forskellig karakter, lige fra ulovlige installationer/ulovlige forbedringer til mangelfuld vedligeholdelse. Men en mangel kan også foreligge, hvis der er sket en tilsidesættelse af forhold i parternes salgsaftale.
En fast ejendom er rubriceret som en næringsejendom, hvis ejeren er næringsdrivende med køb og salg af fast ejendom. At være næringsdrivende i fast ejendom er normalt ikke noget man bliver fra den ene dag til den anden, men en status man tilegner sig, hvis man over tid har købt og solgt en del ejendomme.
Der rejses stadig mange sager om mangler ved fast ejendom. Det kan både være mod sælger, ejerskifteforsikringsselskab, den bygningssagkyndige eller købers rådgivere.
EU's energiministre nåede den 24. november 2022 til enighed om en rådsforordning om fastlæggelse af en midlertidig ramme for fremskyndelse af tilladelsesprocessen og udbredelsen af projekter om vedvarende energi.
Et nyt dansk forskningsprojekt på Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital viser en tydeligt sammenhæng mellem trafikstøj og risikoen for at udvikle demens.